• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

O kapitalizme s láskou

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Capitalism: A Love Story
 
Premiéra na SR: 25. marec 2010
 
Premiéra vo svete: 2009
 
Krajina pôvodu: USA
 
Dĺžka filmu: 127
 
Distribútor:
 
Výrobca:
 
Žáner:
 
Scenár:
 
Réžia:
 
Kamera: ,
 
Hudba: , ,
 
Obsadenie: , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
2 celkové hodnotenia

 


Krátky popis

Prostredníctvom filmu O kapitalizme s láskou sa Michael Moore vracia k téme, ktorá sa objavuje v celej jeho kariére: ničivý dopad dominancie veľkých korporácií na každodenný život človeka. Ale v tomto prípade je vinník omnoho väčší než bol General Motors a scéna zločinu je omnoho rozsiahlejšia než je Flint v Michigane. S humorom a bez […]

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Prostredníctvom filmu O kapitalizme s láskou sa Michael Moore vracia k téme, ktorá sa objavuje v celej jeho kariére: ničivý dopad dominancie veľkých korporácií na každodenný život človeka. Ale v tomto prípade je vinník omnoho väčší než bol General Motors a scéna zločinu je omnoho rozsiahlejšia než je Flint v Michigane. S humorom a bez úcty kladie nepríjemnú otázku na cenu, ktorú Amerika platí za svoju lásku ku kapitalizmu. Nachádza klasické zabehnuté symptómy lásky: klamstvo, zneužívanie a zradu. A 14 000 zrušených pracovných miest denne. Film O kapitalizme s láskou Michaela Moora naliehavo hľadá odpoveď na otázku: Kto sme a prečo sa chováme tak, ako sa chováme?
Film sa začína porovnaním súčasnej americkej spoločnosti s Rímskym impériom v čase jeho úpadku. Rôzne reality show a zápasy vo wrestlingu, rovnako ako kedysi rímske „chlieb a hry“, majú odviesť pozornosť a umlčať davy, ktorých jedinou úlohou je pracovať a mlčať.
Michael Moore cituje profesora missourskej univerzity Billa Blacka, autora bestselleru z roku 2005 nazvaného Najlepší spôsob, ako vykradnúť banku, je vlastniť ju: „Sú to lobisti, ktorým my všetci platíme mzdu:“ Ďalší z pilierov, na ktorých Moore stavia svoju polemiku je kongresmanka z Ohia Marcy Kapturová, ktorá udalosti posledných dvanástich mesiacov bez obalu označuje za „finančný štátny prevrat“…
Moore za súčasný stav viní všetkých, Reaganom počnúc a Bushom končiac, a pritom diváka sprevádza bahnom poisťovacích podvodov cez Wall Street až na trh s finančnými derivátmi, ktorý je „tak nezrozumiteľný, že ani experti nedokážu vysvetliť , akým spôsobom funguje“…A Moore sa márne pýta:
„Kde sú naše peniaze?“
Oficiálna propaganda vtĺkla ľuďom do hláv, že kapitalizmus je dobré zriadenie, poskytujúce takú veľkú slobodu, že nakoniec všetci majú šancu zbohatnúť. Moore poukazuje na to, že najväčším zločinom je práve samotný kapitalizmus, ktorý umožňuje plniť vrecká niekoľkým málo vyvoleným na úkor všetkých ostatných…
Michael Moore patrí k najdiskutovanejším dokumentaristom súčasnosti. Komerčný úspech jeho filmov ide ruka v ruke s ocenením odbornej kritiky (Zlatá palma v Cannes a oscar za najlepší dokument za film Bowling For Columbine). Rovnaký úspech v Cannes zaznamenal tiež jeho film Fahrenheit 9/11.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárov



Napíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .