• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Štvanec IRA

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Fifty Dead Men Walking
 
Premiéra na SR: 30. júl 2009
 
Premiéra vo svete: 2009
 
Krajina pôvodu: UK
 
Dĺžka filmu: 117
 
Distribútor:
 
Žáner: ,
 
Kamera:
 
Obsadenie: , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
žiadne hlasy

 


Krátky popis

IRA je najnovším thrillerom režisérky a scenáristky Kari Skogland, ktorý rozpráva o členovi Írskej republikánskej armády a zároveň agentovi tajnej služby v Severnom Írsku koncom 80-tych rokov, v čase kedy bola situácia v regióne mimoriadne vyhrotená. Odhaduje sa, že počas štyroch rokov /1987- 1991/ aktívnej činnosti pre tajné služby sa mu podarilo zachrániť okolo 50 […]

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

IRA je najnovším thrillerom režisérky a scenáristky Kari Skogland, ktorý rozpráva o členovi Írskej republikánskej armády a zároveň agentovi tajnej služby v Severnom Írsku koncom 80-tych rokov, v čase kedy bola situácia v regióne mimoriadne vyhrotená. Odhaduje sa, že počas štyroch rokov /1987- 1991/ aktívnej činnosti pre tajné služby sa mu podarilo zachrániť okolo 50 ľudí. Film odkrýva brutálne, nemilosrdné praktiky a fungovanie teroristickej organizácie IRA. Je natočený podľa skutočného príbehu Martina McGartlanda. Martin McGartland je stále na úteku.
Martin je 22-ročný írsky katolík. Pre svoju energickú povahu je vytipovaný miestnou skupinou IRA, ktorá mu ponúkne, aby sa stal jej členom. Vstup však nechce prijať, pretože sa s jej krutými praktikami nestotožňuje. Po opakovaných výtržnostiach je v rovnakom čase zadržaný a oslovený políciou, ktorá od neho naopak chce, aby členstvo prijal a stal sa ich informátorom.

Fifty Dead Men Walking Od Martina žiadajú presné informácie o pohybe členov, pripravovaných akciách a atentátoch. Vstúpi do IRA a začne pracovať pre tajnú službu /RUC/.
Napriek strachu z odhalenia a každodennému tlaku sa snaží vybudovať si silnú pozíciu. Možné odhalenie by znamenalo smrť pre neho a jeho rodinu. Žije dvojitý život. O tom, čo v skutočnosti robí nevie nikto, ani jeho partnerka. Napriek veľkej snahe a ochrane tajnej služby je po štyroch rokoch odhalený, uväznený a vypočúvaný IRA. Podarí sa mu však utiecť. Martin je stále na úteku a spolu s ním mnoho ďalších s podobným osudom. Aj po uzavretí prímeria a zložení zbraní bol niekoľkokrát vystopovaný a šesťkrát postrelený. Martin McGartland nesúhlasil s uvedením filmu.
Napriek strachu z odhalenia a každodennému tlaku sa snaží vybudovať si silnú pozíciu. Možné odhalenie by znamenalo smrť pre neho a jeho rodinu. Žije dvojitý život.
Fifty Dead Men Walking O tom, čo v skutočnosti robí nevie nikto, ani jeho partnerka. Napriek veľkej snahe a ochrane tajnej služby je po štyroch rokoch odhalený, uväznený a vypočúvaný IRA. Podarí sa mu však utiecť. Martin je stále na úteku a spolu s ním mnoho ďalších s podobným osudom. Aj po uzavretí prímeria a zložení zbraní bol niekoľkokrát vystopovaný a šesťkrát postrelený. Martin McGartland nesúhlasil s uvedením filmu.
Jeho príbeh sa do pozornosti médií dostal po pokuse polície obžalovať ho z držania falošných dokumentov, ktoré mu zabezpečovali novú identitu a ochranu pred vypátraním IRA. Miesto jeho pobytu tak bolo prezradené. V roku 1997 o ňom pripravila spoločnosť BBC krátky dokument. V roku 1999 prežil útok a šesťnásobné postrelenie. Zodpovednou za útok označil IRA, čo organizácia okamžite poprela. O mesiac neskôr vypátrala polícia /RUC/ zbraň, z ktorej bolo na McGartlanda strieľané a bol ňou zastrelený drogový dealer zo Severného Írska. Za vraždou stála IRA.
FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .