• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Súkromná vojna pána Wilsona

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Charlie Wilson's War
 
Premiéra na SR: 14. február 2008
 
Premiéra vo svete: 2007
 
Krajina pôvodu: USA
 
Dĺžka filmu: 97
 
Distribútor:
 
Žáner: ,
 
Scenár: ,
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
žiadne hlasy

 


Krátky popis

Podľa skutočnej udalosti… Toto by predsa nikto nevymyslel!

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Pád sovietskeho impéria mal na svedomí jediný človek. Charlie Wilson. Sukničkár, alkoholik, príležitostný užívateľ drog a kongresman, ktorému sa podarilo vyhnať Červenú armádu z Afganistanu a tým odštartovať rýchly krach komunistickej ríše. Stačilo dodať zle ozbrojeným afganistánskym odbojárom kvalitnejšie zbrane. Príbeh, ktorý je príliš šialený na to, aby nebol pravdivý, režíroval držiteľ Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotyk), ktorému sa pred kamerou stretla výnimočná herecká zostava na čele s Tomom Hanksom, Juliou Roberts a Philipom Seymour Hoffmanom.
Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) poznali všetci jeho kolegovia z politiky ako pôžitkára a pohodového človeka so spústou problémov, z ktorých sa však dokáže vždy bravúrne vykrútiť. Preto by ich ani omylom nenapadlo, že by sa mohol začať angažovať v „Afganistánskej otázke“. Charliemu však stačilo mať vhodných kamarátov – jednu z najbohatších Američaniek a vášnivú antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svojrázneho agenta CIA Gusta Avrakotosa (Philip Seymour Hoffman), ktorých spájala zlosť nad tým, že Spojené štáty reagovali na sovietsku inváziu do Afganistanu iba kritikou – a nevedomky sa stal mužom, ktorý prepísal dejiny. Stačilo k tomu málo – zohnať dosť peňazí na to, aby afganistánski partizáni mohli proti Rusom začať bojovať takými zbraňami, ktoré by mali reálnu šancu ich ohroziť. Kombinácia Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisných intríg zafungovala a namiesto vidiečanov v afganistanských horách začali byť ohrozeným druhom sovietske vrtuľníky. Šťastný koniec má ale trpkú príchuť v podobe muslimských fanatikov bojujúcich o pár rokov neskôr tými istými zbraňami proti Američanom. Hádam sa na to história pýtať nebude…
„Dnes snáď viac, než kedykoľvek predtým v dejinách platí, že každý sedí na zadku a o všetkom iba špekuluje. Je osviežujúce vidieť niekoho, kto sa skutočne rozhodol zmeniť históriu“, hovorí režisér Nichols o hrdinovi vo filme, ktorý sa žánrovo pohybuje niekde na hrane medzi komediálnou satirou a thrillerom a to tak obratne, že si vyslúžil päť nominácii na Zlatý glóbus a mnohí recenzenti ho označili za jeden z najlepších filmov, ktoré boli nakrútené v roku 2007.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .