• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Čierny jastrab zostrelený

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Black Hawk Down
 
Premiéra na SR: 21. február 2002
 
Krajina pôvodu: USA
 
Distribútor:
 
Výrobca:
 
Žáner: ,
 
Scenár: , , ,
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , , , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
565 celkové hodnotenia

 


Krátky popis

Pravdivý príbeh, ktorý sa odohral počas Somálskej občianskej vojny

0
Pridaný 24. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Pravdivý príbeh, ktorý sa odohral počas Somálskej občianskej vojny, bol nakrútený podľa knihy Marka Bowdena „Black Hawk Down“.Píše sa rok 1993. Somálsko je zmietané v občianskej vojne, hladomor dosahuje biblických rozmerov a zahraničná potravinová pomoc sa stáva predmetom korupcie a zúrivých bojov medzi gangmi.
Na rozdeľovanie dodávok jedla majú v rámci mierovej misie dozerať Američania. Avšak vodca najsilnejšieho klanu vyhlási OSN vojnu. V hlavnom meste Mogadishe vládne strach a nepredstaviteľný chaos. 3. októbra je elitná sila amerických vojakov a pechoty vyslaná na bežnú misiu. Ich úlohou je v strede mesta Mogadisha uniesť a eskortovať na základňu dvoch Somálskych vojenských veliteľov, vysokopostavených poručíkov diktátora Mohameda Farrah Aidida, ktorí môžu ovplyvniť vývoj politickej situácie a zamedziť eskalácii hladomoru, devastujúceho celú krajinu.
Avšak zdanlivo bezpečne vyzerajúca mierová misia sa obráti nesprávnym smerom a zmení sa na desivú nočnú moru. Nikto totiž nepočítal so zúrivou nenávisťou, ktorá proti americkým vojakom postaví nielen príslušníkov nepriateľských polovojenských klanov ale aj civilistov. Celé mesto sa tak zmení na smrtiacu pascu. V labyrinte ulíc sa ukrývajú desiatky nepriateľov. Po tom, čo sú dve helikoptéry UH-60 Black Hawk zostrelené nad mestom a 99 amerických vojakov obkľúčených stovkami povstalcov, sa z mierovej misie stane krvavý zápas o holé prežitie. Proti rozzúrenému davu lynčujúcemu zranených amerických pilotov, bojujú bok po boku mladí príslušníci elitných jednotiek Rangers i veteráni Delta Force. V ťažkom boji umierajú priatelia, formujú sa vzťahy, z chlapcov sa stávajú muži a vojaci sa učia ako vyzerá skutočná tvár vojny a hrdinstva.
Väčšina udalostí je videná pohľadom seržanta Matta Eversmanna (Josh Hartnett), ktorý musí nečakane prevziať velenie malého oddielu vojakov. Medzi nimi je aj neskúsený bojovník, milovník dobrodružstva, hudby a silnej kávy Grimes (Ewan McGregor) alebo chladnokrvný poručík McKnight, veliteľ konvoja, ktorý pod paľbou somálskej polície hľadá zvyšky svojich spolubojovníkov. Z tejto najväčšej pozemnej bitky, ktorú Američania podstúpili od vietnamskej vojny sa 18 nevrátilo, 1000 bolo zranených a okolo 500 Somálcov zomrelo. Film je výsledkom spolupráce úspešného producenta Jerryho Bruckenheimera a kritikou i divákmi oceňovaného režiséra Ridleyho Scotta (Blade Runner, Gladiátor).

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .