• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Obsluhoval som anglického kráľa

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Obsluhoval jsem anglického krále
 
Premiéra na SR: 25. január 2007
 
Premiéra vo svete: 2006
 
Krajina pôvodu: Česká republika
 
Dĺžka filmu: 120
 
Distribútor:
 
Žáner:
 
Scenár:
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
19 celkové hodnotenia

 


Krátky popis

Kniha Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále patri k vrcholom jeho tvorby. V životných osudoch malého českého čašníka sa odzrkadľuje nádej, konflikty, drámy a prehry, ktorými prešli české dejiny v minulom storočí. Na motívy tohto diela Jiří Menzel napísal scénar a režíroval film o mužovi, ktorý na konci svojho života hľadá obrazy času, ktorý prežil. […]

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Kniha Bohumila Hrabala Obsluhoval jsem anglického krále patri k vrcholom jeho tvorby. V životných osudoch malého českého čašníka sa odzrkadľuje nádej, konflikty, drámy a prehry, ktorými prešli české dejiny v minulom storočí. Na motívy tohto diela Jiří Menzel napísal scénar a režíroval film o mužovi, ktorý na konci svojho života hľadá obrazy času, ktorý prežil. O mužovi, ktorý túžil naplniť za každých okolností svoj život bohatstvom a krásou, a jeho „šťastie bol vždycky v tom, že ho stretlo nešťastie“.

Kdesi v zapadlom kúte blízko hraníc býva v opustenej hájovni muž bohatej minulosti, ktorý tu pracuje ako cestár. Tak sa pred nami vo spomienkach odvíja príbeh pikolíka, ktorý zažil podivuhodný rozmach a sebavedomie českej spoločnosti, okúzlenie bohatstvom i karnevalom života v tridsiatych rokoch minulého storočia, rovnako ako i pád svojho charakteru v období okupácie za druhej svetovej vojny, dokonca i pokorenie v dobe nástupu komunizmu. Jeho rozpomínanie na svet žien a svet bohatstva a senzácií, na svet zmätenia a poníženia je plné fantázie a neuveriteľných situácií – aby nakoniec, po všetkom čo vedel, počul a poznal, našiel istotu vo svojom srdci a samote. Hrabalovo dielo a filmový prepis režiséra Jiřího Menzela je veľkou metaforou o českom osude dvadsiateho storočia.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .