• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Za nepriateľskou líniou

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Behind enemy lines
 
Premiéra na SR: 7. marec 2002
 
Krajina pôvodu: USA
 
Distribútor:
 
Výrobca:
 
Žáner: ,
 
Scenár: ,
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
22 celkové hodnotenia

 


Krátky popis

Vo vojne sú hranice, ktoré by ste nikdy nemali prekročiť

0
Pridaný 24. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Vo vojne sú hranice, ktoré by ste nikdy nemali prekročiť.Poručík Chris Burnett (Owen Wilson) je špičkový námorný letec, ktorý je frustrovaný tým, že ho krehká geopolitika vzdialila od toho, v čom sa najlepšie vyzná – od lietania na F/A –18 Superhornet bojových lietadlách. “Pozeráme sa, miesto toho, aby sme bojovali”, hovorí admirálovi Reigartovi(Gene Hackman), ktorý sa domnieva, že Burnett nevie, čo to znamená byť vojakom. Behom rutinnej prieskumnej akcie Burnett vyfotografuje niečo, čo nemal nikto uvidieť a je zostrelený. Zajatý za nepriateľskou líniou, sa snaží Burnett prežiť neúnavné prenasledovanie bezohľadného príslušníka tajnej polície a uniknúť nepriateľským jednotkám. S ubiehajúcim časom urobí Reigart náhle rozhodnutie, porušiť zásady prísne chráneného sveta, v ktorom operuje, riskovať svoju kariéru a odštartovať misiu na záchranu života jedného vojaka.
Twentieth Century Fox uvádza film „Za nepriateľskou líniou“ v produkcii Davis Entertainment Company production. V hlavných úlohách uvidíme Owena Wilsona a Gene Hackmana. Vo filme ďalej hrajú Joaquim De Almeida, David Keith a Olek Krupa. Film režíroval John Moore v produkcii Johna Davisa, scenár napísal David Velos a Zak Penn, na námet Jamesa Thomasa a Johna Thomasa. Výkonnými producentmi sú Stephanie Austinová a Wyck Godfrey.
Film „Za nepriateľskou líniou“ považoval producent John Davis za výzvu pre seba a pre svoj tím, vyrovnať sa s filmom , ktorý znamená viac než akciu a pyrotechniku.
Jeho cieľom bolo natočiť nový druh vojnového filmu, ktorý skĺbi akciu, umelecké efekty, politiku a hlavne, srdce. „Chceli sme uviesť tento žáner v 21.storočí a vyrovnať sa so zložitosťami súčasných zbraní a zachytiť, ako účinkujú na mužov a ženy, ktoré slúžia svojej vlasti“.
Burnett je frustrovaný nedostatkom bojových úloh v dôsledku politickej situácie v Bosne (dej je situovaný do „dňa po zajtrajšku“). Rozhodne sa, že odíde. „Stratil vieru v svoje schopnosti a zmysel pre povinnosť“, hovorí výkonný producent Wyck Godfrey.
Burnettov prístup je príčinou konfliktu s dôstojníkom, admirálom Reigartom, ktorý je presvedčený, že Burnett nemá tušenie, čo to znamená slúžiť vlasti. „Reigart je tvrdý chlap zo starej školy, ktorý verí tomu, čo robí“, hovorí režisér John Moore. “Myslí si, že Burnett v skutočnosti nič nevie a Burnett považuje Reigarta za predstaviteľa starého myslenia“ dodáva Wyck Godfrey. „Vojna bola Reigartov život, a teraz stretne niekoho, kto už nevidí dôvod, aby jej obetoval život“.
Zaujímavé je, že toto napätie neexistuje v predchádzajúcich podobách scenára, ktorý sa sústredil na dvoch pilotov, bojujúcich o prežitie potom, čo boli zostrelení za nepriateľskou líniou. Spoluscenárista Zak Penn navrhol rozdeliť film do dvoch paralelných príbehov- o záchrane a o prežití. Penn načrtol politický podtón o rôznom postupe v tejto oblasti. Predstaviteľ NATO(Admirál Piquet) bráni Reigartovi v pokuse o záchranu, lebo sa obáva, že bude narušený krehký mier.
Penn vytvára postavu Chrisa Burnetta ako „priemerného“ navigátora, namiesto „top gun“ pilota.“To posúva túto postavu z polohy tradičného hollywoodskeho hrdinu“. Nie je to film o hrdinskom lietaní na tryskáčoch. Burnett je normálny muž, ktorého zajali za neuveriteľných okolností“, dodáva Penn.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .