• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

30 minút po polnoci

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Zero Dark Thirty
 
Premiéra na SR: 21. február 2013
 
Premiéra vo svete: január 2013
 
Krajina pôvodu: USA
 
Dĺžka filmu: 157
 
Výrobca:
 
Žáner: , ,
 
Réžia:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
žiadne hlasy

 


Krátky popis

Najväčší hon na človeka v dejinách.

0
Pridaný 26. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Skoro nad ránom 2. mája 2011 špeciálna jednotka americkej armády dolapila a zastrelila najhľadanejšieho teroristu sveta, Usámu Bin Ládina. Desaťročný lov na démona zaznamenala v majstrovsky natočenom thrilleri oscarová režisérka Kathryn Bigelow. Jej film sa stal najlepšie hodnotenou snímkou roku 2012 v rebríčku prestížneho filmového servera Metacritic.com, pozbieral päť oscarových nominácií a štyri nominácie na Zlatý glóbus, z ktorých tú za herecký výkon pretavila do ceny Jessica Chastain.

Dva roky po udalostiach 11. septembra sa agentka CIA Maya (Jessica Chastain) presunie z bezpečia washingtonských kancelárií do epicentra lovu na Usámu, na americkú ambasádu v Pakistene. Hoci je relatívny zelenáč, čoskoro pochopí pravidlá hry, do ktorých patrí aj mučenie ľudí, ktorí by mohli poskytnúť vodítko k dolapeniu najhľadanejšieho teroristu. Napriek permanentnému nebezpečenství a radu situácií, keď len tak tak vyviazne z pazúrov smrti, krok za krokom rozpletá zložitú sieť vzťahov v teroristických bunkách, až narazí na meno, ktoré by ju mohlo priviesť až k samotnej ikone teroristov. Tento Abu Ahmed je však rovnako nepolapiteľný ako Usáma, situácia sa navyše povážlivo mení, Američania v Pakistane sú v čím ďalej väčšom nebezpečenstve, samotná CIA sa dostáva pod intenzívnu paľbu politikov a verejnej mienky kvôli neštandardným vyšetrovacím metódam svojich ľudí a Usáma, ak je vôbec nažive, už vlastne nikoho nezaujíma. Hádam okrem Mayi, ktorá je odhodlaná doviesť svoj osobný boj až do konca.

Termín Zero Dark Thirty je slangový vojenský výraz pre časový úsek tridsiatich minút po polnoci a podľa režisérky Kathryn Bigelow zároveň symbolizuje mieru utajenia celej desaťročnej operácie. Paradoxne vďaka tomu sa film dostal na čiernu listinu niektorých politikov a operatívcov CIA, ktorým jednak vadí to, že sa filmári pred natáčaním dostali k citlivým informáciám, a potom tiež to, že celkom bez obalu ukazujú používanie neprípustných vypočúvacích metód. „Som celoživotná pacifistka a podporujem protestné akcie proti mučeniu, rovnako ako akýmkoľvek formám neľudského zaobchádzania. Mučenie nebolo kľúčom k nájdeniu Bin Ládina. Bolo súčasťou príbehu, ktorú sme nemohli ignorovať,“ vraví režisérka. Snahu o realistickosť dokumentuje aj verná rekonštrukcia záverečného útoku na Bin Ládinov úkryt, ktorá svojou surovosťou pripomína dokumentárne zábery.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .