• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Kód Navajo

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Windtalkers
 
Premiéra na SR: 25. júl 2002
 
Krajina pôvodu: USA
 
Dĺžka filmu: 134
 
Distribútor:
 
Výrobca:
 
Žáner: ,
 
Scenár: ,
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
13 celkové hodnotenia

 


Krátky popis

„ Navajovia poznajú kód. Ten nesmie byť v žiadnom prípade prezradený.”

0
Pridaný 24. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

„ Navajovia poznajú kód. Ten nesmie byť v žiadnom prípade prezradený.”8. decembra 1941, deň po Pearl Harboure, vyhlasujú Spojené štáty vojnu Japonsku. Elitné námorné jednotky boli zaktivizované, aby zahájili boje v Pacifiku. Bitky, v ktorých nezáležalo iba na bojovej stratégii a kvalite zbraní, ale tiež na chytrosti a pripravenosti vojakov. V roku 1942 bolo do americkej armády k námorníctvu naverbovaných niekoľko stoviek Navajov. Tí boli prvotriedne vyškolení na kódovanie strategických správ vo svojom jazyku a stali sa tak tajnými zbraňami proti nepriateľovi.
Odvážneho seržanta Joe Endersa (Nicolas Cage) stretávame vo vojenskom lazarete. Na Šalamúnových ostrovoch bol ťažko zranený a nepočuje na jedno ucho. Scéna, pri ktorej k zraneniu došlo, sa mu stále ako film vracia späť. Joe je rozhodnutý vrátiť sa za každú cenu na bojisko, čo sa mu za pomoci zamilovanej sestričky podarí. Pridelia ho k mariňáckej jednotke a spoločníkom na život a na smrť sa mu stáva Navajo Ben Yahzee (Adam Beach). A bojovým heslom je príkaz: „ Kód Navajo nesmie byť v žiadnom prípade prezradený.“…
Kód Navajo (čítaj navaho) je emocionálny a napínavý vojnový thriller. Režisér John Woo ( napr. Misssion Impossible 2, Tvárou v tvár) o ňom hovorí: „ Navajovia boli vyškolení na tajné kódovanie vo svojej reči pre bojové účely. Inšpirovali ma svojimi príbehmi o statočnosti a bystrosti, ale očarili ma tiež svojou krásnou a jemnou životnou filozofiou. Som veľmi rád, že som mohol ich osudy pripomenúť v tomto filme”.
Herecké obsadenie je prvotriedne: Nicolas Cage (napr.Mandolína kapitána Correliho, 8 mm), Adam Beach, Christian Slater (napr. Zoolander), Roger Willie a ďalší.
A dve faktické poznámky:
– v roku 1982 prezident Regan vyhlásil 14.august celonárodným dňom a sviatkom kódovačov Navajo
– rezervácia Navajov je v USA najväčšou indiánskou rezerváciou

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .