• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Majster šarkanov

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Kite runner / The Kite Runner
 
Premiéra na SR: 17. apríl 2008
 
Premiéra vo svete: 2007
 
Krajina pôvodu: USA
 
Dĺžka filmu: 127
 
Distribútor:
 
Žáner:
 
Scenár: ,
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
1 celkové hodnotenie

 


Krátky popis

Vždy existuje spôsob ako napraviť chybu

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Lov papierových šarkanov patrí k najobľúbenejším hrám afgánskych detí. Dvom z nich, nerozlučným kamarátom Hassanovi a Amirovi ale osudovo zmenil život, keď totálne rozbil ich priateľstvo. Tak sa začína príbeh, ktorý spisovateľ Khaled Hosseini vydal v rovnomennej knihe, ktorá sa v roku 1995 stala tretím najpredávanejším titulom na americkom trhu a dojala milióny čitateľov.
Vzhľadom na to, že filmového spracovania sa ujal jeden z najtalentovanejších režisérov súčasnosti Marc Forster , dá sa predpokladať, že dojme aj milióny divákov.
Afgánska metropola Kábul, sedemdesiate roky. Malý Hassan so svojím otcom slúži u Amirovho otca. Napriek triednym rozdielom sú obaja rovnako starí chlapci veľkými priateľmi. Potom sa ale Amir stane svedkom Hassanovho znásilnenia a paralyzovaný strachom nechá bandu násilníkov brutálny akt dokončiť. Amirove výčitky svedomia spolu s inváziou sovietskych vojsk do krajiny oboch chlapcov navždy rozdelia. Kým Hassan zostáva v Afganistane, Amir s otcom utekajú cez Pakistan do Spojených štátov, aby uskutočnili svoj americký sen. O pár rokov neskôr je z Amira spisovateľ, ktorému vyšla prvá kniha. Oženil sa s krásnou krajankou Sorayou, pochoval otca a absolvoval telefonát, ktorý zmenil jeho život. Z rodného Afganistanu zavolal po rokoch starý rodinný priateľ a ponúkol mu vykúpenie za dávne zlyhanie. Amir sa musí vrátiť do krajiny, teraz ovládanej Talibanom, a odviezť z nej malého syna priateľa, ktorého kedysi tak strašne sklamal. Pre mladíka vychovaného západnou civilizáciou je toto nadmieru ťažká úloha. Až na mieste Amir zistí, že aby ju splnil, bude musieť prekonať svoju civilizovanosť, opatrnosť, zbabelosť…proste prekonať sám seba.
Režisér Marc Forster točil Majstra šarkanov s ohľadom na bezpečnostnú situáciu v krajine v čínskej provincii Kashgar, ale s rodenými afgánskymi hercami. Podľa producenta Williama Horberga však neznáme tváre a exotické prostredie nie sú žiadnou prekážkou toho, aby Majstra šarkanov prijalo široké publikum. „Ten príbeh je veľmi univerzálny a mohol sa odohrať prakticky kdekoľvek. Všetci máme z minulosti niečo za ušami a toto je nádherný a strhujúci príklad toho, že nikdy nie je neskoro to odstrániť“, hovorí Horberg, k dobru ktorého môžeme pripísať, že práva na sfilmovanie Hosseiniho knihy kúpil ešte pred tým, než sa stala jedným z najčítanejších literárnych diel súčasnosti. Na Slovensku knihu vydáva vydavateľstvo Ikar.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .