• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Mongol – Džingischán

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Mongol
 
Premiéra na SR: 29. máj 2008
 
Premiéra vo svete: 2007
 
Krajina pôvodu: Nemecko
 
Dĺžka filmu: 129
 
Distribútor:
 
Žáner: ,
 
Scenár: ,
 
Réžia:
 
Kamera: ,
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
1 celkové hodnotenie

 


Krátky popis

Ovládal polovicu vtedy známeho sveta. Zjednotil Mongolsko, dobyl tisíce rokov trvajúce okolité ríše. Podmanil si Čínu a jeho vojská sa zastavili až v Európe. Džingischán.

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Ovládal polovicu vtedy známeho sveta. Zjednotil Mongolsko, dobyl tisíce rokov trvajúce okolité ríše. Podmanil si Čínu a jeho vojská sa zastavili až v Európe. Džingischán bol nepochybne jedným z najúspešnejších vojvodcov a vládcov našej civilizácie, avšak jeho životný príbeh sa začal na sklonku 12. storočia uprostred Mongolských stepí v jednej z mnohých osád, ovládaných rodinnými klanmi, ktoré súperili medzi sebou. Ako je možné,
že z takýchto chudobných a neusporiadaných pomerov sa zrodil vojvodca, stratég, vladár a politik takého významu? Na túto otázku hľadá odpoveď ruský režisér Sergej Bodrov vo svojej dobrodružnej životopisnej snímke. Deväťročný Temudžin odchádza v sprievode svojho otca vybrať si nevestu do osady, s ktorou má jeho rodina nevysporiadané účty. Nielenže Temudžina cestou do osady okúzli pri jednej ich zastávke o niečo staršia Borte, ktorá bude mať na jeho ďalší život až magický vplyv, ale otec je neskôr v cieli ich cesty zákerne zavraždený. Malého chlapca jeho vlastní ľudia zradia, neuznajú za chána a aj s jeho rodinou ho nechávajú napospas osudu. Nový pán klanu sa Temudžina neprestane báť a pokúša sa ho zabiť. Temudžin sa mu zatiaľ nedokáže vzoprieť, ale tiež mu nedá príležitosť, aby sa ho len tak zbavil a uteká do stepi. A práve tu sa zrodil tvrdohlavý bojovník, ktorý si dokáže nakloniť bohov a v samote nachádza rovnováhu a odvahu vymykať sa vtedajšiemu spoločenstvu. Keď Temudžin dospeje, odchádza si pre Borte a spoločne začnú pomaly budovať svoj domov. Na ceste k spokojnému životu je však množstvo prekážok a pár je niekoľko krát násilne odlúčený. Temudžin prechádza krvavými bitkami, je predaný do otroctva, ale vždy sa dokáže zase postaviť na nohy a vrátiť sa na cestu k vysnenému cieľu – stať sa chánom všetkých Mongolov, stať sa Veľkým Chánom, Džingischánom. Veľkolepo koncipovaný film divákov zavedie do mongolských a kazašských stepí, ako i do magických čínskych miest a kláštorov. Vyvoláva údiv nad schopnosťami muža, ktorý vzišiel z národa kočovníkov, ovládnuť starodávne ríše bez toho, že by zničil ich kultúru a náboženstvo. Temudžinovo detstvo je vylíčené ako permanentný zápas o holý život, v ktorom mohol obstáť iba skutočne výnimočný človek. Režisér Bodrov tak svojím strhujúcim filmom prekračuje hranice hneď niekoľkých žánrov a ponúka silnú romancu, historické boje a bitky, mytologický podtext a predovšetkým neuveriteľne starostlivo pripravené predstavenie.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .