• Menu "top-menu" not defined.

 

Najnovšie novinky z magického sveta filmov.

 
  • Menu "main-menu" not defined.
Náhodný príspevok


 
TOP
 

Zahraj to znova, Sam

 

 
O filme
 

Pôvodný názov: Play It Again, Sam
 
Premiéra na SR: 9. september 2010
 
Premiéra vo svete: 1972
 
Krajina pôvodu: USA
 
Dĺžka filmu: 86
 
Distribútor:
 
Žáner: ,
 
Scenár:
 
Réžia:
 
Kamera:
 
Hudba:
 
Obsadenie: , , , ,
 
Prístupnosť:
 
Hodnotenie
0%
/100


Hlasovanie
žiadne hlasy

 


Krátky popis

V prológu sleduje filmový kritik Allan Felix s dojatím finále romantického hitu Casablanca (1942), v ktorom postava Humphreyho Bogarta prenecháva milovanú ženu svojmu sokovi.

0
Pridaný 25. februára 2014 od

 
Obsah
 
 

Nasledujúci dej potom líči snahy Allana, ktorého opustila manželka, o zoznámenie s novou ženou. V tom, ako niekoho „zbaliť“, mu radí oživená bogartovská postava štylizovaná do drsného protagonistu detektívky Maltézský sokol ale i jeho priatelia Dick a Linda Christieovci. Ich snahy Allan trápne marí pokusmi využiť “Bogartove” rady.

Film Zahraj to znovu, Sam vznikol v roku 1972 a od uvedenia Casablanky ho delilo tridsať rokov. Od jeho premiéry uplynul ešte dlhší časový úsek, čo nás oprávňuje vnímať ho spätne ako stretnutie dvoch ikon: bogartovskej a allenovskej postavyV prológu komédie Herberta Rossa sleduje filmový kritik Allan Felix s dojatím finále romantického hitu Casablanca (1942), v ktorom navonok cynický hrdina v podaní Humphreyho Bogarta prenechává milovanú ženu svojmu sokovi.

Nasledujúci dej zobrazuje snahy Allana, ktorého opustila manželka, o zoznámenie sa s novou (a vlastne s akoukoľvek) ženou. V tom, ako niekoho zbaliť, hrdinovi neradí len oživená bogartovská postava štylizovaná do drsného protagonistu detektívky Maltézský sokol, ale aj jeho priatelia Dick a Linda Christie. Ich snahy Allan trápne marí pokusmi využiť „Bogartove“ rady.
Napriek tomu, že Woody Allen mal za sebou už dva režisérske pokusy (komédiu Zbaľ prachy a vypadni, 1969, a Banáni, 1971), réžiu klasicky vystavaného príbehu musel prepustiť skúsenejšiemu Herbertovi Rossovi. Ten prevzal z broadwayskej inscenácie aj ďalších hereckých predstaviteľov, tvoriacich v nasledujících rokoch „údernú jednotku“ allenovských diel – Tonyho Robertsa (Dick) a Diane Keatonovú (Linda), kľúčovú osobnosť Allenovho súkromia, aj prvého tvorivého obdobia. Konfrontácia hrdinu z civilnej „reality“ s postavami z inej žánrovej sféry patrí k Allenovým obľúbeným postupom a naplno zaznela už v jeho rannej tvorbe, predovšetkým práve v úspešnej divadelnej hre Zahraj to znovu, Sam. Tá mala premiéru na Broadwayi v roku 1969 a o tri roky neskôr sa dočkala sfilmovania.

FavoriteLoadingPridať medzi obľúbené


CinemaNET

 


0 komentárovNapíšte prvý komentár!


Ak chcete pridať komentár, musíte byť  prihlásený .